Slovensko patrí v Európe medzi krajiny s rozvinutou kúpeľnou starostlivosťou. Liečivé vody a pramene využíva nielen domáca, ale aj zahraničná klientela. A to najmä z Česka, Izraela ale aj Nemecka. Na našom území máme 122 zdrojov, ktoré sú uznané ako prírodné liečivé vody.
Vieme však dostatočne využiť ich potenciál v oblasti zdravotníctva a cestovného ruchu? Aj o tejto téme budú diskutovať Vizionári v kúpeľníctve už 30. septembra 2024 . Sledovať nás môžete aj naživo na www.tvnoviny.sk .
Záujem o kúpeľnú starostlivosť rastie. Len v minulom roku sa v slovenských kúpeľoch podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií liečilo viac ako 167-tisíc ľudí. Približne 60 % z nich si kúpeľný pobyt plne hradili a 40 % pacientov mali túto liečbu hradenú prostredníctvom zdravotných poisťovní. Využívajú sa dostatočne slovenské kúpele v oblasti prevencie zdravia obyvateľov? Alebo ide len o wellness, ktorý by nemal byť hradený z verejného zdravotného poistenia?
Odborníci sa zhodujú v tom, že kúpeľníctvo môže v určitých oblastiach byť súčasťou komplexného zdravotného systému a pomáhať zvyšovať zdravie obyvateľov. Okrem toho má nespochybniteľnú úlohu aj v oblasti rozvoja cestovného ruchu. A to práve cez oživenie jednotlivých regiónov, zvyšovanie zamestnanosti a príjmov do štátnej a miestnej kasy.
Cieľom konferencie, ktorá sa uskutoční aj za účasti ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej, ministra cestovného ruchu a športu Dušana Keketiho a štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR Ladislava Slobodníka, je zadefinovať rámec pre vytvorenie národného strategického rozvojového plánu pri zohľadnení služieb kúpeľníctva v kontexte cestovného ruchu.
Na diskusii o tom, ako môže z kúpeľníctva benefitovať štát a ako pacient a či by malo byť zaradené do systému zdravotnej starostlivosti, vystúpia aj Petra Zappe z Úradu Vlády SR, analytik Martin Smatana, Janka Zálešáková z Asociácie slovenských kúpeľov, generálna riaditeľka Slovakia Travel Ivana Vala Magátová a riaditeľ Kúpeľov Sliač Martin Beňuch.